Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistCHARITA JIHLAVA: Suchý únor

9. března 2022

CHARITA JIHLAVA: Suchý únor

Mladí lidé často poprvé ochutnali alkohol spolu s členem rodiny.

Je za námi suchý měsíc. Není suchý proto, že nikde netekla voda, ale protože probíhala celorepubliková výzva Suchý únor, tedy výzva k tomu, abychom se všichni pokusili nepít alkohol alespoň 28 dní. A tak i my, Vrakbaráci, jsme do této výzvy šli, sušili, ale i mapovali, jak jsou na tom se vztahem k alkoholu mladí lidé ve věku od 14 do 26 let, což je i cílová skupina NZDM Vrakbar a v tomto článku vám přinášíme získaná data, která už nejsou tak suchá, jako Suchý únor.

Metlou lidstva, která je i strašákem společnosti, je alkohol. Byl objeven před 9000 lety při archeologickém nálezu v Číně a je tu s námi dodnes. A jakou roli nyní sehrává? Velmi často je to role kámoše, který se lidem nabízí v akčních letácích, v regálech v obchodech či v domácích zásobách a vystavuje se v různobarevných láhvích o různých objemech. Člověk pak může být tímto alkoholovým kouzlem omámen a přizve tohoto „kámoše“ do dění jeho života a začne pít. Možná z nudy a třeba i proto, že potřebuje zapomenout – na starou lásku, na neúspěch ve škole, ale možná začne pít, protože v sobě potřebuje rozproudit divokost či taneční a komunikační dovednosti. Kdo ví, co se za pitím alkoholu u lidí skrývá. Nicméně tento Alko kámoš nepřinese úlevu, neobejme, neupeče buchtu a neuvaří kafe, u kterého pokecáte, spíš přinese bolesti hlavy, zdravotní potíže nebo zapříčiní rozvraty rodinných i partnerských vztahů.

Ale jak se tomuto Alko kámoši vyhnout, že? Je všude kolem nás. V ulicích narazíme na hospody i bary, dostaneme pozvánky na bujaré večírky i diskotéky. Slýcháme při akcích: „Tak aspoň přiťuknout si s námi můžeš, ne?“. Ale kolik lidí opravdu zůstane jen u tohoto jednoho přiťuknutí?

Během února jsme ve Vrakbaru prováděli dotazníkové šetření ohledně alkoholu u osob od 14 do 26 let, kdy nám dotazník vyplnilo 78 jedinců, kteří do této cílové skupiny spadají. A hned v prvních otázkách jsme se ptali na jejich začátky s alkoholem. A kdy to tedy u nich začalo? Pro devět mladých lidí vznikla jejich první zkušenost s alkoholem v jejich 9 letech. Možná se drželi hesla „Není čas, ztrácet čas.“, těžko říct. A pouze dva odpověděli, že první alkoholová zkušenost přišla v 18 letech. A možná si teď říkáte, s kým tuto osobní zkušenost s Alko kámošem měli. Tak 28 mladých lidí poprvé alkohol pilo spolu s členem rodiny, ať už se jednalo o rodiče, sourozence, babičky, dědy, ale i strýce či tety. U otázky, při jaké příležitosti poprvé pili alkohol, se nám dostalo 19 odpovědí, že důvodem byla oslava a to narozenin, vysvědčení, ale i přestupu na novou školu. K této otázce ovšem dále byly uvedeny i jednotlivé odpovědi, že poprvé pili alkohol, když utekli, když poprvé něco ukradli, anebo když chtěli zapít smutek. A když už jsme se ptali na jejich začátky, tak jsme se zeptali i na jejich současný vztah k alkoholu. A získali jsme data o tom, že z jednašedesáti jedinců nepije alkohol 8 z nich a 24 jedinců pije alkohol dvakrát za týden. A teď přichází otázka, proč tito mladí lidé pijí alkohol? A jejich důvody jsou: z nudy; aby si dodali odvahu; protože pod vlivem alkoholu lépe řeší situace; pro útěk z reality; aby zapadli do party, ale i pro zlepšení depresivního stavu.

Policie České republiky v roce 2021 evidovala na teritoriu, které má ve služební působnosti obvodní oddělení Jihlava celkem 898 trestných činů. „Z naší statistiky vyplývá, že ve 44 případech se na této trestné činnosti podílely děti, což podle pravidel pro statistické vykazování

zahrnuje všechny osoby ve věku do 18 let – tedy nezletilé i mladistvé osoby. Ve dvou případech se jednalo o trestný čin, které tyto osoby spáchaly pod vlivem alkoholu,“ vysvětlila mjr. JUDr. Dana Čírtková, policejní mluvčí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Městská policie Jihlava zaznamenala za rok 2021 pouze jeden přestupek požívání alkoholického nápoje osobou mladší 18 let.

Zdroj: Tým NZDM Vrakbar Jihlava.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum