Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistHolky z jihlavského terénu

28. září 2023

JIHLAVA: Holky z jihlavského terénu

Holky z jihlavského terénu. Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?

Jsme pracovnice z Centra U Větrníku a pracujeme s osobami, které užívají nebo experimentují s návykovými látkami a jsou starší 15 let. Zároveň jsme i terénní pracovnice, kdy každý čtvrtek jezdíme do jihlavského terénu. V rámci terénního programu probíhá i monitoring terénních lokalit, kde sbíráme pohozený injekční materiál, a protože tato činnost probíhá jen jednou týdně, může se stát, že na pohozenou injekční stříkačku narazíte i Vy. V takovém případě vždy myslete na své zdraví a berte v potaz, že se jedná o potenciálně nebezpečný předmět a při neopatrné manipulaci může dojít k poranění, výjimečně i k nákaze infekčním onemocněním.

Pokud tedy injekční materiál naleznete, můžete kontaktovat Městskou policii Jihlava, která zajistí bezpečnou likvidaci. Následně můžete o nálezu informovat právě nás, pracovnice Centra U Větrníku, abychom měly přehled, a tyto místa jsme mohly více monitorovat.

Pokud se rozhodnete zlikvidovat nalezenou stříkačku sami, dbejte především na své bezpečí a postupujte následovně:

  • Připravte si pevnou uzavíratelnou nádobu (například láhev, plechovku)
  • Pro manipulaci je vhodné použít například pinzetu, pokud však nic takového u sebe nemáte, použijte kapesník či igelitový sáček
  • Stříkačku uchopte, co nejdál od jehly, nejlépe za píst stříkačky a vložte do připravené nádoby
  • Nádobu pečlivě uzavřete a vhoďte do uzavřeného kontejneru na komunální odpad nebo kontaktujte terénní pracovnice Centra U Větrníku, které odpad zlikvidují

Pokud se budete řídit dle postupu, žádné riziko nákazy Vám nehrozí. V případě, že se o pohozenou injekční stříkačku poraníte, na ranku nemačkejte a nechte ji co nejdéle volně krvácet. Poté ranku důkladně vymyjte, ošetřete dezinfekčním roztokem, a co nejdříve vyhledejte lékaře.

Taková zkušenost s rizikovým předmětem ve Vás může vyvolávat různé otázky či potřebu nechat se otestovat na infekční nemoci, pracovníci Centra U Větrníku Vám rádi na vaše dotazy odpoví a přímo v našem centru nebo terénním programu se můžete nechat otestovat, a to zdarma a anonymně na žloutenku typu B a C, HIV a syfilis. Testování trvá cca 15 minut a dělá se z kapilární krve (píchnutí do prstu).

Tyto viry přežívají v krvi na odhozené stříkačce v různé délce: HIV - 8 min, HCV - 60 dní a HBV – déle než týden.

Otestovat se u nás může každý, protože nákaza hrozí například i u nechráněného pohlavního styku, či kontaktu s krví jiné osoby.

Můžete se ozvat a přijít kdykoliv ve všední den v provozní době nebo se zapojit do Evropského týdne testování, který proběhne 20. - 27. listopadu.

Autoři článku: Gabriela Bláhová a Sára Chaloupková, pracovnice Centra U Větrníku.

Zdroj: Oblastní charita Jihlava.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum