Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



Příběhy pěstounů

2. února 2025

JIHLAVA: Příběhy pěstounů

Nová výstava Kraje Vysočina: Příběhy pěstounů, kteří dávají dětem druhý domov.

K pěstounství je vedly nejrůznější životní cesty, jedno ale mají společné. Shodují se na tom, že nejde o poslání ani o práci. Všechno dělají pro děti, které zrovna potřebují jejich pomoc. Sociální odbor Krajského úřadu Kraje Vysočina připravil novou výstavu, prostřednictvím které se seznámíte s rodinami dlouhodobých pěstounů a pěstounů na přechodnou dobu z Vysočiny. Do konce února je k vidění v jihlavské nemocnici.

Výstava zdobí chodbu od hlavního vchodu nemocnice ve směru k bufetu v budově B. Představuje jedenáct rodin, které poskytují dlouhodobou nebo přechodnou pěstounskou péči dětem, jež z různých důvodů nemohou vyrůstat ve svých biologických rodinách.

„Chtěli jsme ukázat, že jsou to na první pohled obyčejní lidé, kteří však mají velké srdce a rozhodli se pomáhat. Prostřednictvím jejich životních příběhů také připomínáme, že pěstounů není nikdy dost a jsme vděční za další žadatele, kteří se chtějí ke komunitě pěstounů na Vysočině připojit,“ uvedl Jiří Kafka, vedoucí oddělení sociální ochrany a prevence sociálního odboru. V březnu se výstavní panely přesunou do Nemocnice Pelhřimov, kde budou k vidění dva měsíce.

Výstava je otevřená všem a zdarma, a představuje tak ideální příležitost, jak poznat pěstounskou péči a příběhy těch, kteří dětem dávají nový domov.

Vysočina potřebuje nové pěstouny

V Kraji Vysočina vyrůstá v dlouhodobé pěstounské péči přes 500 dětí, a to v přibližně 400 rodinách. Dlouhodobí pěstouni se pravidelně a povinně vzdělávají, ročně musí absolvovat 24 hodin vzdělávání zaměřeného na výchovu a péči o dítě.

Pěstounských rodin na přechodnou dobu má Kraj Vysočina přes třicet. V Česku působí od roku 2014 a za tu dobu jen na Vysočině pečovali o přibližně 200 dětí. Přechodní pěstouni jsou velmi vytížení. Málokdy se stane, že by v kraji byly více než dvě až tři pěstounské rodiny volné, tedy zrovna nepečovaly o dítě, příp. nečerpaly zasloužený odpočinek po předání dítěte.

Od roku 2021 zaznamenal Kraj Vysočina významný nárůst žádostí o to stát se pěstounem na přechodnou dobu, což souvisí i s novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Ta od letoška postupně omezuje umisťování nejmladších dětí do ústavní péče.

Tato tisková zpráva vznikla jako výstup projektu: „Rozvoj inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina, registrační číslo CZ.03.02.02/00/22_006/0000537“. Na realizaci projektu byly poskytnuty finanční prostředky z OPZ+, který je spolufinancován Evropskou unií.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

vytvořeno banan.cz | administrace

| Redakční systém Web Bez starosti | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum