Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistIntenzivní úklid

21. března 2024

JIHLAVA: Intenzivní úklid

Jihlava zintenzivní úklid města, pomoct potřebuje ale i od lidí.

Služby města Jihlavy nově vyváží koše z městské památkové rezervace i v neděli. Jednou za týden je navíc čistí vapkou. Od dubna bude centrum města uklízet také nový čistící vůz.

FOTO: Pracovníci Služeb města Jihlavy čistí koše v centru jednou týdně vapkou.

Vedení města chce čistější Jihlavu. Tento rok proto bude úklid jednou z jeho priorit. Intenzivnější bude například v městské památkové rezervaci (MPR). „Pro čistější město uděláme vše, co je v našich silách. Bez pomoci obyvatel to ale nedokážeme,“ upozornil primátor Petr Ryška s tím, že město dá letos do úklidu o tři miliony korun více.

Zeleň v centru, jako je Heulos, parky, hradby nebo parkán budou pracovníci Správy městských lesů uklízet pětkrát týdně místo třikrát, jak tomu bylo doposud. „Jen pro představu zatímco v roce 2022 jsme sesbírali ze zeleně 17,5 tun odpadu, loni to bylo o deset tun více, tedy 27,5 tun. Stálo nás to 5,5 milionu korun,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

FOTO: Nový odpadový koš

Jak dodal primátor, zintenzivnění úklidu ale samo o sobě stačit nebude. „Pokud chceme mít Jihlavu čistou, je potřeba, aby nám pomohli i její obyvatelé. Stačí například, aby pořádně zavírali popelnice. Vítr pak odpadky nerozfouká po okolí. Důležité také je, nedávat nic vedle kontejnerů a nezakládat tím, byť nevědomky, černou skládku. Pokud je kontejner plný, stačí odpad odnést do jiného, prázdnějšího,“ řekl Petr Ryška.

Stává se i to, že lidé nosí svůj domácí odpad do košů, místo aby ho vyhodili do popelnice. Koše v centru pak přetékají a odpadky z nich vypadávají. „Pojďme my sami jít příkladem ostatním. Zkusme je přesvědčit, ať nás v pořádkumilovnosti následují,“ vyzval jihlavský primátor.

Ke zlepšení pořádku v MPR mají posloužit i nové odpadkové koše, které se budou v ulicích osazovat během jara. Dohromady jich bude 69 a z části nahradí stávající, které už dosluhují a jsou poškozené. V současnosti je v MPR 100 košů.

Koše navíc nově – v rámci zintenzivnění úklidu – vyváží Služby města Jihlavy (SMJ) z centra i v neděli a jednou za týden je umývají vapkou. „Od dubna pak bude městskou památkovou rezervací jezdit nový čisticí vůz. Dosud jsme měli pouze jeden na celé město. Nový bude prioritně pro centrum, které bude uklízet pětkrát týdně,“ uvedl ředitel SMJ Josef Eder. Jeho zaměstnanci se více zaměří i na kontejnerová stání, kterých je po městě přes 400. „Nejvytíženější budeme uklízet každých 14 dní,“ doplnil.

Zdroj: Město Jihlava.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum