Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistProgram proti šikaně

21. října 2023

JIHLAVA: Program proti šikaně

Na škole T. G. Masaryka mají speciální program proti šikaně.

Žáci mají v rámci nového programu KiVa jednou měsíčně dvouhodinovou lekci, při které se učí netolerovat patologické chování a šikanu.

Jihlavská Základní škola T. G. Masaryka bojuje proti šikaně i díky novému speciálnímu programu KiVa. Škola jmenovala koordinátory a žáci jsou přesně instruováni, kdy a komu lze nahlásit nevhodné chování. Zároveň jsou ve škole - na bezpečném místě - umístěny schránky důvěry, kam mohou děti vhazovat případná upozornění na to, že je někomu ubližováno.

Šikana se na Základní škole T. G. Masaryka objevila v minulém školním roce. Potvrdila ji i kontrola České školní inspekce. Ve škole byla proto okamžitě nastavena přísná pravidla, byly posíleny dohledy ve třídách na druhém stupni a omezily se aktivity o přestávkách. Škola navázala také spolupráci s Pedagogicko-psychologickou poradnou Jihlava.

Před zavedením finského programu KiVa vyplňovali žáci dotazníky, které se týkaly jejich zkušeností s šikanou. „Vysvětlili jsme jim, jak šikanu rozpoznat od ‚škádlení‘. Závěry jsme pak porovnali se školami v ČR, které jsou do programu KiVa také zapojeny. Z výsledků vyplynulo, že na naší škole je menší výskyt, co se týče počtu dětí, které se se šikanou setkaly i těch, kteří nevhodné chování sami iniciují, oproti průměru ostatních českých škol,“ uvedla ředitelka ZŠ T. G. Masaryka Andrea Frolíková.

Otevřeni komunikaci

Aby si vedení školy bylo jisté, že pro zlepšení situace udělalo maximum, zakoupilo roční licenci na Sociomapping. „Jde o jedinečnou metodu pro práci s třídním kolektivem, která pomáhá k ilustraci a jasné vizualizaci vztahů žáků,“ dodala.

Výstupem tohoto mapování bude identifikace izolovaných žáků, jejich integrace, změna struktury třídního kolektivu, identifikace problémů ve třídě a podobně. Tuto metodu plánuje škola využít během měsíce listopadu a znovu ji zopakovat ve druhé polovině 2. pololetí. „Téma šikany bereme velmi vážně a situaci na základní škole T. G. Masaryka sledujeme a průběžně ji vyhodnocujeme. Jsem rád, že je škola aktivní a zapojila se do programu KiVa, který pracuje s žáky, rodiči i pedagogy. Věřím, že to paní ředitelka vzala za správný konec,“ uvedl náměstek primátora pro oblast školství Richard Šedivý.

Zdroj: Město Jihlava.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum