Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJihlavské muzeum

25. října 2023

JIHLAVA: Jihlavské muzeum

Nové přednáškové sály i zázemí pro návštěvníky. Do jihlavského muzea se příští rok vrátí stavbaři.

Krásné nejen zvnějšku, díky nové fasádě, ale i zevnitř. Kraj Vysočina připravuje výstavbu edukačního centra a nového zázemí Muzea Vysočina Jihlava na Masarykově náměstí. Naváže tak na nedávnou opravu průčelí dvou hlavních budov a obměnu expozic. Kraji se už v říjnu podařilo získat dotaci z evropských fondů v rámci Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027. V jihlavském muzejním komplexu by v příštích letech měl vzniknout velký přednáškový prostor pro veřejnost, dvě menší edukační místnosti, zázemí pro návštěvníky a odborné pracoviště muzea včetně laboratoří. Podle informací hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka by finální projektová příprava měla být hotová koncem listopadu, zahájení stavebních prací je plánováno na jaro příštího roku.

S nejrozsáhlejšími stavebními úpravami se počítá ve velkém dvoře muzea. „Stávající jednopodlažní objekt bude nastaven o další patro a podkroví, kde bude soustředěno edukační centrum a odborné zázemí muzea. Budova se po dostavbě přiblíží původnímu doloženému rozsahu. Dílčí stavební úpravy čekají také jeden z památkově chráněných objektů na malém nádvoří muzea, současné garáže a částečně i hlavní muzejní budovu,“ popsal rozsah plánovaných prací náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Roman Fabeš. Rekonstrukce v hlavní budově se podle něj bude týkat především pokladny a průchodu do edukačního centra.

Krajské muzeum se dlouhodobě potýká s nedostatkem prostorů pro vzdělávací akce, které aktuálně pořádá ve dvou menších místnostech, kam se nevejde ani jedna školní třída. Chybí také adekvátní sociální a technické zázemí.

Budovy jihlavského muzea Vysočiny situované do vnitrobloku doposud sloužily jako odborná zázemí, pracovny, sklady a depozitář. Jejich neustále se zhoršující stavební i technický stav ale přestává splňovat současné požadavky. „Stavební zásah by byl v krátkodobém časovém horizontu nevyhnutelný. V největším objektu, kam nyní veřejnost nemá přístup, vznikne mimo velkého a menšího přednáškového sálu také ateliér, který bude současně sloužit i jako hvězdářská pozorovatelna s možností využití mobilních dalekohledů na venkovní terase. Pravidelné akce muzea ve spolupráci s astronomy jsou u návštěvníků velmi oblíbené a úspěšně u veřejnosti téma astronomie popularizují,“ doplnil Roman Fabeš. Stavební úpravy se dotknou také velkého dvora před budoucím edukačním centrem, kde vznikne posezení pro návštěvníky.

Od roku 2017 je archeologické oddělení muzea centralizovaným pracovištěm archeologie pro všechna krajská muzea. „Archeologové pracují na velmi omezeném prostoru, zpracování nálezů nyní probíhá v podstatě improvizovaně v muzejních prostorech, které jsou zrovna volné a k dané činnosti vhodné,“ sdělil náměstek.

Koncem září bylo Muzeum Vysočiny Jihlava slavnostně otevřeno po devítiměsíční rekonstrukci fasád obou budov na náměstí. Muzeum tak získalo zpět svou podobu z přelomu 19. a 20. století. Novinkou jsou i obměněné expozice. Plánovaný projekt přístavby a rekonstrukce by do chodu muzea neměl zasáhnout. Návštěvníkům budou nové expozice přístupné po celou dobu navazující modernizace.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum