Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistNejbezpečnější cesty do škol

7. září 2023

JIHLAVA: Nejbezpečnější cesty do škol

Jihlava má nejbezpečnější cesty do škol.

Dle průzkumu se u jihlavských škol stalo nejméně dopravních nehod z České republiky. Základní školy se proto i letos zúčastní akce Pěšky do školy, a to při Evropském týdnu mobility, kdy se budou za vzděláním dopravovat „po svých“.

Dopravní situací u škol se dlouhodobě zabývá nezisková organizace Pěšky městem. Hlavní problémy, obavy a bariéry ovlivňující dopravu do škol byly ve spolupráci se sociology, antropology či za pomoci sociální geografie popsány v rozsáhlém průzkumu podpořeném Ministerstvem životního prostředí. Dílčím výstupem je i mapa nehodovosti v okolí základních škol v České republice, ze které vyplývá, že má – vzhledem k urbanizaci, má zvýšenou nehodovost většina krajských měst, kromě Jihlavy.

„Nehodovost kolem základních škol na Vysočině je velmi nízká, což je do určité míry zdůvodnitelné právě nižší mírou urbanizace,“ doplnila Blanka Klimešová koordinátorka projektu Bezpečné cesty do školy, který je na vytváření bezpečnějších cest zaměřen.

FOTO: Mapa nehodovosti

Ukazatel bezpečnosti může být ovlivněn více faktory. Např. s počtem dětské populace (a tedy i škol), která je obecně vyšší v urbanizovaných a suburbanizovaných regionech. Ty jsou v tomto ohledu v nevýhodě vůči regionům s převládajícím venkovským typem osídlení.

Z dotazníkového šetření, které bylo součástí první fáze výzkumu, vyplývá, že rodiče nehodnotí aktuální bezpečnostní situaci u škol zrovna pozitivně – 27 % z nich by si u škol přálo bezpečnější přechody pro chodce a pro 23 % rodičů by bylo na místě omezit automobilovou dopravu v bezprostředním okolí školy. 31 % rodičů by uvítalo, kdyby školy zajistily bezpečné uložení kol a koloběžek. Šetření se zúčastnilo přes 1 700 rodičů dětí ve školním věku.

Na bezpečnost školáků dohlíží kontinuální program neziskové organizace Pěšky městem. Letošní sedmý ročník se bude jako vždy konat v rámci Evropského týdne mobility. Do akce se již přihlásilo na 330 škol z celé ČR, zapojí se také čtyř jihlavských škol, a to ZŠ Nad Plovárnou, Křížová, Havlíčkova a Demlova. Žáci se budou po dobu Evropského týdne mobility dopravovat do školy pěšky, některé školy dokonce dočasně přemění frekventované parkoviště na prostor bez aut, kde budou moci trávit čas. Díky tomu si mohou vyzkoušet nejen oni, ale i sami rodiče, jaké to je, když před školou není nepřehledné parkoviště, ale místo pro hru a klidné setkání.

„Cesta do školy je příležitostí k pohybu, popovídání, někoho potkat něco zažít. Chůze děti probere a nastartuje,“ doplnila koordinátorka projektu Pěšky so školy Marie Čiverná.

Organizace Pěšky městem zlepšuje podmínky chodců, zapojuje veřejnost do proměny města a propaguje chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost. Má za sebou desítky projektů zaměřených na rozvoj pěší dopravy a na ochranu chodců – zejména dětí na cestách do škol a školek. Díky těmto projektům v Praze proběhlo víc než 100 stavebních úprav. Ty zlepšily životní prostředí a každodenní situaci chodců. Informace o neziskové organizaci, průzkumu či dalších jejich aktivitách najdete na:

http://peskymestem.cz

Zdroj: Město Jihlava.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum