Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJIHLAVA: Přijede TGV

7. června 2022

JIHLAVA: Přijede TGV

Do Jihlavy dorazí legendární vysokorychlostní vlak TGV.

Francouzský průkopník rychlého železničního spojení na evropském kontinentu navštíví v pátek 10. června Jihlavu. Na hlavním nádraží bude k vidění od 10 do 15 hodin.

V Jihlavě bude k vidění TGV, legendární vysokorychlostní vlak. Prezentační jednotka byla součástí dodávky prvních 109 vysokorychlostních souprav, které sloužily na nově otevřené trase z Paříže do Lyonu. „Za svůj provozní život zažila inaugurační jízdu se všemi poctami, natáčení filmu, zkoušku podvozků pro další vývojovou řadu TGV a zvládla také světový rychlostní rekord. V roce 1981 totiž na zatím uzavřeném úseku mezi Paříží a Lyonem dosáhla rychlosti 380 km/h,“ uvedl mluvčí úseku generálního ředitele Správy železnic Jan Nevola.

FOTO: Správa železnic

Přestože je tato jednotka již zasloužilým strojem, se současnými vlaky se rozhodně může poměřovat. "Je stále provozní a jde o jedinou prezentační vysokorychlostní soupravu v Evropské unii. Je navíc vybavena nejmodernější komunikační technikou," doplnil Jan Nevola. Vlak TGV 16 byl vyřazen z běžného provozu v roce 2018. Jeho tachometr se tehdy zastavil na úctyhodném číslu – 13 383 189 km.

Souprava má celkem deset vozů – dva hnací a osm vložených. Její celková délka je 200 metrů. Nechybí místa pro zavazadla, pojízdný bar, bistrovůz a také služební oddíl. Aktuálně má vlak celkem 238 míst v druhé a 104 míst v první třídě.

Zdroj: Město Jihlava.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum