Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJIHLAVA: Cykloměsto roku 2022

29. září 2022

JIHLAVA: Cykloměsto roku 2022

Jihlava se stala cykloměstem roku 2022.

Město, kde se dá bezpečně pohybovat na kole nebo pěšky, kde vzniká vhodná infrastruktura a kde radnice strategicky podporuje udržitelnou dopravu. Takové je Cykloměsto roku. Tentokrát podle hodnocení účastníků a pořadatelského týmu Květnové výzvy Do práce na kole zvítězilo město Jihlava. Výsledky vyhlašuje každoročně spolek AutoMat v rámci Evropského týdne mobility.

Nejvíce bodů v soutěžní kategorii Cykloměsto Do práce na kole roku 2022 získaly sice Otrokovice, ale pravidla nepřipouštějí udělit titul žádnému z měst, které bylo oceněno v minulých dvou letech. Otrokovice tak vstupují do Síně slávy a titul získala město, které se na žebříčku umístilo na 2. místě - tedy Jihlava.

Kromě výsledků dotazníku hodnotil spolek AutoMat vývoj počtu účastníků a účastnic výzvy Do práce na kole, podíl účastníků na počtu obyvatel města a průměrná pravidelnost využívání dopravy „na vlastní pohon” ve městě. Nutno dodat, že celorepubliková akce Do práce na kole se koná od roku 2011 a Jihlava byla 3. městem, které se k ní v roce 2013 připojilo.

FOTO: Primátorka Jihlavy Karolína Koubová (uprostřed) společně s radním pro dopravu Jaroslavem Vymazalem přebírá ocenění Cykloměsto roku

„Samozřejmě jsme moc rádi. Není to až takové překvapení, ale je to velké potěšení. Ocenění Cykloměsto roku vnímáme jako výsledek dlouholeté práce nás všech, které se do toho podařilo zapojit - města, kraje i spolku Sliby chyby. Oblibu využívání kola jako dopravního prostředku vidíme nejen na neustále stoupající účasti ve výzvě Do práce na kole, ale především na číslech ze sčítačů,” říká Jaroslav Vymazal, bývalý dlouholetý primátor Jihlavy, náměstek pro dopravu a v současnosti radní města.

V Jihlavě si uvědomují důležitost podpory udržitelné mobility. „Šestnáct let jsme tu systematicky pracovali na tom, abychom vytvořili lepší podmínky pro cyklodopravu – to znamená lepší infrastrukturu. V roce 2006 jsme měli 600 metrů jedné cyklostezky, dnes máme v Jihlavě 24 kilometrů cyklostezek jen na území města. Pak tu máme cykloopatření, jako jsou cykloobousměrky a plánované ochranné cyklopruhy v hlavním dopravním prostoru. No a potom děláme měkké aktivity jako Evropský týden mobility, cyklojízdy a právě podporu akce Do práce na kole,” vypočítává Jaroslav Vymazal.

FOTO: Jihlava získala ocenění Cykloměsto roku mj. i za rozšíření sdílených kol. Primátorka Jihlavy Karolína Koubová (uprostřed) spolu s radním pro dopravu Jaroslavem Vymazalem (třetí zleva) přebrali od zástupkyň spolku Automat cenu. Na fotce je ještě krajský cyklokoordinátor Petr Stejskal (třetí zprava) a mluvčí města Jihlavy Radovan Daněk (vpravo)

Když mluvíme o cyklodopravě, nemůžeme nezmínit i auta. Těch přibývá - stejně jako v celé republice - i v Jihlavě. „Nejdůležitější a zároveň asi nejnáročnější je změnit zažité myšlení. Teď tu řešíme úplně novou parkovací koncepci, protože právě zaparkovaná auta – tedy doprava v klidu – velmi ovlivňují veřejný prostor. Ale je to velké úsilí, protože se to střetává s odporem. Snažíme se myslet i na cyklopropojení Jihlavy s okolními obcemi, aby do města nezajížděla další auta,” představuje Jaroslav Vymazal plány Jihlavy na nejbližší měsíce.

V Jihlavě se mohou pochlubit i novým multifunkčním dopravním hřištěm, kde rodiny s dětmi často tráví celé dny, pump trackem nebo volnočasovým areálem Český mlýn s unikátní cyklomyčkou. Od dubna mají obyvatelé a obyvatelky také k dispozici sdílená kola. A zájem o ně ze strany jednotlivců i celých firem, které se hlásí o stanoviště bikesharingu, dokazuje, že je to krok správným směrem.

„Stát podporuje rozvoj cyklodopravy a mobility, ale je hlavně na městech, jak se k tomu postaví. Je důležité, aby se doprava nevnímala pouze jako doprava autem, ale přemísťování lidí a zboží. Na dopravní obslužnosti by se měly podílet především udržitelné složky dopravy, aby nás tolik netrápily emise, hluk, prašnost a aby mohl veřejný prostor plnit víc funkcí. Aby byl radostnější. Když stojíte ve frontě aut, tak se asi moc často neusmíváte. Ale když se potkáte tváří v tvář s člověkem na kole, tak se můžete usmát a sdílíte stejnou energii. Takže vzkazuji všem dalším městům, že investovat do udržitelné městské mobility se vyplatí,” uzavírá jihlavský radní Jaroslav Vymazal.

V rámci vítězství v kategorii Cykloměsto Do práce na kole roku 2022 získává Jihlava od spolku AutoMat a Partnerství, o.p.s., voucher pro zapůjčení sčítače cyklistů a chodců na 3 měsíce zdarma a především účast na odborné exkurzi do Mnichova na jaře 2023.

Cykloskokanem Do práce na kole roku 2022 - tedy městem, které udělalo v oblasti udržitelné dopravy největší pokrok - zvolili účastníci Květnové výzvy Uherské Hradiště.

Zdroj: Město Jihlava.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum