Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistHrad Kámen - Nová fasáda a expozice

11. října 2023

PACOVSKO: Hrad Kámen - Nová fasáda a expozice

Kámen bude mít novou fasádu i expozici motocyklů.

Na Hradě Kámen návštěvníky vystřídají stavbaři a restaurátoři. Koncem října Kraj Vysočina památku předá dodavateli, vybranému v rámci veřejné soutěže, který bude mít na starost kompletní rekonstrukci hradní elektroinstalace, stavební úpravy v interiérech včetně restaurátorských prací a také kompletní obnovu fasády. „Současně s rekonstrukcí hradu je naplánována také výstavba nového návštěvnického centra. To vyroste v místě bývalého pivovaru. Výběr zhotovitele této stavby bude Rada Kraje Vysočina projednávat v řádu týdnů,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek. Zrekonstruovanou hradní bránou by příchozí měli projít a hrad i návštěvnické centrum navštívit už na přelomu července a září 2026.

Na druhou největší rekonstrukci v historii Hradu Kámen Kraj Vysočina vypsal veřejnou zakázku o hodnotě 71 milionů korun bez DPH, na projekt „Hrad Kámen – nové expozice a revitalizace objektu“ bude čerpat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Dodavatele kraj vybíral z celkem dvanácti podaných nabídek. Kromě elektroinstalace, stavebních úprav a nové fasády, zahrnuje modernizace také restaurátorské práce. „V plánu je například obnova iluzivních maleb stěn a kleneb, restaurování trámového stropu, kamenných prvků nebo kachlových kamen. Na vnitřním nádvoří hradu přibude nové venkovní pavlačové schodiště,“ sdělil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Roman Fabeš s tím, že je počítáno i s instalací nového schodiště ve starém hradním paláci.

Generální rekonstrukce se dotkne také obsahu prohlídkových okruhů. Návštěvníci se mohou těšit na krátký ozvučený film představující historický vývoj hradu a jeho majitele. „S Kamenem jsou neodmyslitelně spjaty motocykly. Veteránům v pohybu bude věnováno několik videosekvencí. Krátký snímek přiblíží i téma vývoje motocyklů a Pacovský okruh,“ popisuje Roman Fabeš. Součástí hlavní motocyklové expozice bude i místnost s unikátními motocykly, které bude hradní správa každou sezónu měnit.

První rozsáhlejší rekonstrukce v 60. a 70. letech minulého století hrad Kámen uchránila před zchátráním. Nyní se na Kámen vrátí některé původní stavební prvky, které byly právě při prvních opravách odstraněny. Okna tak opět budou zdobit okenice a objeví se i obložení. Restaurátoři se pokusí obnovit také původní výmalbu a odkrýt fresky z doby rodu Malovců v Rytířském sálu.

Přestože hrad bude po delší dobu uzavřený, turistům zůstane přístupná vedlejší kaple Panny Marie Bolestné, jejíž velice náročná čtyřletá obnova byla letos oceněna titulem Stavba Vysočiny. Otevřená veřejnosti by měla zůstat také část hradního parku.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum