Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistPomozme Františkovi

23. března 2024

PROSÍM SDÍLEJTE - HORNÍ CEREKEV: Pomozme Františkovi

Pomozme Františkovi zůstat mobilní. Rodák z Horní Cerekve potřebuje naši pomoc.


Odkaz na sbírku na webu Znesnáze21:

https://www.znesnaze21.cz/sbirka/pomozte-frantiskovi-zustat-mobilni


František Serbus:

Před sedmi lety jsem se rozhodl vzepřít se rozhodnutí lékařky, která mi zamítla možnost udělat si řidičský průkaz. Spousta lidí, kteří mě neznají, by možná s jejím rozhodnutí souhlasila. Já ale rozhodně ne. Protože to byl můj sen!

Dovolte, abych se představil.

Jmenuji se František Serbus a někteří mi s úsměvem na rtech říkají baletko. Důvod? Od dětství jsem tělesně postižený. Na vlastní nohy se postavím, ale má chůze po špičkách je poněkud roztřesená. Sudičky mi prostě nedaly vše, co mohly.

Jsem proto odkázaný na pomoc druhých. Třes ve všech končetinách mi ztěžuje každodenní život, opora ruky při pití je nezbytná a podpisový vzor v bance je hororová záležitost!

Vyrůstal jsem v Jedličkově ústavu v Praze, kde mě naučili spoléhat se sám na sebe, a tak jsem denně dřel. Vyplatilo se. Dostal jsem se na svou první paralympiádu v Pekingu v roce 2008. Za všechny úspěchy vděčím Sportovnímu Clubu Praha, kde mi v této životní výzvě pomohli. Sportovní kariéra pořád běží - momentálně usiluji o nominaci na svoji 4. Paralympiádu v Paříži 2024.

V roce 2005 jsem se osamostatnil a žil jsem sám bytě v Praze 8. Každý den jsem na speciální tříkolce jezdil na Vyšehrad na tréninky a zpět. Pak se k tomu připojila jízda do zaměstnání, a byly dny, kdy jsem na tříkolce najezdil i 50 kilometrů. Už v té době mě pronásledovala myšlenka udělat si řidičák. Paní doktorka bohužel měla jiný názor. Nakonec se mi podařilo najít jiného lékaře, který mě shledal schopným a v roce 2016 mi bylo umožněno získat řidičské oprávnění.

S pomocí příspěvku na mobilitu jsem koupil ojetý vůz Passat combi 2006, a tak mi začal úplně jiný život.

Mohl jsem si vše zajistit sám - bez doprošování a žádání o vytažení plošiny při nástupu do tramvaje. Cesta do zaměstnání se tím zkrátila o celou hodinu, a to nemluvím o počasí.

Léta utíkají, vozidlo dosluhuje a je čím dál častěji v servisu. Proto jsme se s manželkou rozhodli požádat o nový příspěvek, a řekli jsme si, že půjdeme do nového vozu. Vybírali jsme dle ceny, jelikož nejsme tak finančně zabezpečeni, abychom si mohli koupit auto za milion. Díky kamarádovi se nám podařilo navázat kontakt s firmou TUkas Opel, kde nám nabídli nové vozidlo OPEL COMBO s nezbytnou automatickou převodovkou. Příspěvek byl uznán v plné výši, a tak se rozběhl další kolotoč vyřizování. Firmě TUkas nám výrazně pomohla a díky její slevě jsme se dostali na cenu 663 192 Kč s DPH.

S naší finanční rezervou nám ke koupi momentálně chybí něco okolo 370 tisíc Kč.

Sbírkou na Znesnáze už máme kladné zkušenosti a rádi pomáháme ostatním. Proto jsme požádali o pomoc se založením této sbírky. Ta mi umožní nadále se plně věnovat sportu a dalším zálibám. S manželkou také budeme moci pomýšlet na založení rodiny. Jen si zkuste představit v kufru auta vozík, kočárek, psa a další nutné věci. Dostat tohle všechno do kombiku by bylo hodně náročné.

Všem, kteří nám přispějí, budeme vděční a moc si toho vážíme. Děkujeme!

Zdroj: František Serbus.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum