Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistHAVLÍČKOBRODSKO: Domov ve Věži rozšíří kapacitu

6. února 2022

HAVLÍČKOBRODSKO: Domov ve Věži rozšíří kapacitu

Domov ve Věži rozšíří svoji kapacitu. Více míst nabídnou přístavba zámku i nové domky.

Kraj Vysočina zřizuje ve Věži na Havlíčkobrodsku specializované zařízení, které nabízí pobytové sociální služby i lidem s chronickým duševním onemocněním nebo závislostí na návykových látkách. „Stávající kapacita Domova ve Věži je 91 lůžek, přičemž organizace dlouhodobě eviduje přibližně 200 žádostí o umístění. Téměř polovina z nich je z našeho regionu,“ přibližuje krajský radní pro oblast sociálních věcí Jan Tourek. Díky plánované přístavbě, která se připravuje v areálu zámku i dvěma novým domkům, které se už staví v rodinné zástavbě v obci, se kapacita domova navýší na 115 lůžek.

Nová přístavba Domova ve Věži bude dvoupodlažní budova s podkroví. Kromě pokojů zde budou mít zázemí personál a psycholog, dále se zde počítá s místností pro terapii i skladovacími prostory. Přístavba vyroste na místě, kde dříve stávaly hospodářské budovy a svoji podobou by měla přirozeně respektovat památkový charakter hlavní zámecké budovy. „Nyní se nacházíme ve fázi zahájení projektování pro územní rozhodnutí a podání žádosti o dotaci z programu Národního plánu obnovy. Poté bude následovat agenda pro získání stavebního povolení,“ doplňuje radní kraje pro oblast majetku Karel Janoušek.

Objekt by měl v budoucnu nabídnout dodatečnou kapacitu 18 míst v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích. Odhadované investiční náklady jsou přibližně 63 milionů bez DPH, evropská dotace by pak mohla pokrýt 85 % uznatelných nákladů. Pokud vše půjde podle plánu, mohly by stavební práce začít už v příštím roce s termínem dokončení ke konci roku 2024.

Areál Domova ve Věži by pak disponoval, po určitém rozvolnění kapacity v budově zámku, 103 lůžky, dalších 12 míst nabídnou nové domky situované v rezidenční čtrti, které by měly být hotové na konci letošního roku. Náklady na výstavbu dvou dvou domků ve výši cca 31 miliónů korun uhradí Kraj Vysočina také z evropských fondů. Po kolaudaci se budou klienti Domova ve Věži pracovně spolupodílet na zařizování domácností a angažovat se mohou už i při zahradních úpravách v okolí domů. „Nové zázemí nám umožní poskytovat volnější režim péče klientům s nižší a střední mírou nutné podpory, podpořit jejich snahu začlenit se do veřejného života a nastavit si vlastní denní návyky,“ uzavřel radní Jan Tourek.

Domov ve Věži je zařízení určené pro osoby s chronickým duševním onemocněním od 19 let, pro které není možné zajistit pomoc v přirozeném sociálním prostředí. Domov spolupracuje s oběma psychiatrickými nemocnicemi v Kraji Vysočina v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Domov se dlouhodobě potýká s nedostatkem volných kapacit a s nedostatečným zázemím pro poskytování sociálních služeb. V kontextu reformy psychiatrické péče se očekává nárůst žádostí o jím nabízené služby.

Zdroj: STAVOTHERM-PROJEKCE + Krajský úřad Kraje Vysočina.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum