Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistFILATELIE: Kája Saudek: Muriel

17. listopadu 2021

FILATELIE: Kája Saudek: Muriel

Kája Saudek, vlastním jménem Karel Saudek (13. 5. 1935, Praha – 25. 6. 2015, Praha) byl český malíř a komiksový kreslíř. Jeho specifické výtvarné dílo doplnilo také několik filmů. Ilustroval též řadu knih a časopisů. Byl bratrem fotografa Jana Saudka. S americkými komiksy se seznámil již v dětství. V padesátých letech z politických důvodů nemohl studovat, stal se tedy technickým kreslířem a rekvizitářem ve filmových studiích na Barrandově. Zde postupně získával i zkušenosti s typografií a filmem. V roce 1966 použil jeho kresby Miloš Macourek ve filmu Kdo chce zabít Jessii? Tím se dostal do širšího povědomí a jeho kresby začaly být publikovány šířeji.

Patrně největším projektem měl být komiks podle scénáře Miloše Macourka Muriel a andělé. V roce 1971 spolupracoval na filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Počátkem 70. let se živil kreslením seriálů pro časopis Mladý svět. V roce 1979 navázal spolupráci s Českou speleologickou společností. Ta mu umožnila vydávat komiksy v nákladech několika tisíc výtisků jako materiál pro svou vnitřní potřebu. V následujícím desetiletí tak vyšly příběhy podle scénářů řady známých spisovatelů a scenáristů. V polovině roku 1989 ilustroval návod a přebal magnetofonové kazety první oficiálně prodávané počítačové hry v Československu – Město robotů. Od dubna 2006 ležel po nehodě ve vegetativním stavu v motolské nemocnici, ve které dne 25. 6. 2015 zemřel.

Katalogové číslo - 1145
Typ známky - Výplatní písmenová poštovní známka
Datum vydání - 10. listopadu 2021
Cena/nominále - 19,00 Kč
Tiskové listy - á 50 ks známek v nákladu 2 000 000 ks k datu vydání
Rozměr v mm - 23 x 40 mm
Výtvarný návrh - Otakar Karlas

Nominále je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g v ekonomickém režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění.

Zdroj: Česká pošta.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum