Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistOchrana přírody - Milovice

15. září 2021

FILATELIE: Ochrana přírody - Milovice

Ochrana přírody: Milovice - cena aršíku 106 Kč

Přírodní rezervace Milovice, se stala prvním místem na světě, kde spolu žijí tři klíčové druhy velkých kopytníků: zubři, divocí koně a šlechtění pratuři. Rezervace je součástí evropsky významné lokality Milovice-Mladá, kde nejcennější jsou zde zachovalé otevřené stepi, obývané řadou vzácných rostlin a živočichů.

Modrásek hořcový Rebelův - cena známky 23 Kč

Kriticky ohrožený druh motýla; jeho vzácnost je dána především závislostí na hořci křížatém a mravencích rodu Myrmica. Právě proto je velká část populace těchto motýlů soustředěna do oblasti Milovic, kde byli vypuštěni v roce 2014 divocí koně, díky kterým zde znovu začal hořec růst.

Pasoucí se stádo zubrů evropských - cena známky 26 Kč

Největší volně žijící suchozemští obratlovci Evropy; samci dosahují hmotnosti až 920 kilogramů, samice téměř o polovinu méně až 540 kilogramů. Ve volné přírodě byl zubr člověkem vyhuben. Díky chovu v zajetí se však podařilo zubry zachránit a od 50. let 20. století opět vracet do volné přírody.

Pratur - cena známky 27 Kč

Kdysi se vyskytoval na většině území Evropy. Poslední původní pratur uhynul v roce 1627. Zvířata, která se vyskytují v Milovicích, jsou výsledkem takzvaného zpětného šlechtění. Pro pratury jsou typické mohutné slonovinově světlé rohy s černými špičkami. Jejich letní srst je hladká a krátká, na zimu zhoustne a znatelně se prodlouží.

Divocí koně - cena známky 30 Kč

Z anglického Exmooru vzhledem, velikostí i zbarvením odpovídají původním divokým koním Evropy. V Milovicích je vůbec první stádo těchto koní v České republice i celé střední a východní Evropě. Koně z Exmooru jsou ohrožení, jsou vzácnější než panda velká – je jich méně než 1500. Všichni koně ze zdejšího stáda jsou zapsáni v plemenné knize, mají jména, mezinárodní pas a je znám jejich rodokmen.

Informace:

Datum vydání - 8. září 2021
Výtvarný návrh - Jaromír a Libuše Knotkovi
Autor rytiny - Martin Srb
Rozměr známek - 40 x 23 mm
Rozměr aršíku - 23 x 40 a 50 x 40 mm

Katalogová čísla:

Modrásek hořcový Rebelův - 1126
Pasoucí se stádo zubrů evropských - 1127
Pratur - 1128
Divocí koně - 1129
Aršík - A1126

Způsob tisku - ocelotisk z ploché desky kombinovaný vícebarevným ofsetem v nákladu 33 000 ks aršíků.

Zdroj: Česká pošta.

FILATELIE: Ochrana přírody - Milovice

FILATELIE: Ochrana přírody - Milovice.


 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum