Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistMeteostanice

23. července 2023

CHOTĚBOŘ: Meteostanice

Na silnici mezi Chotěboří a Českou Bělou bude meteostanice.

Do dvou let by měla začít oprava silnice II/351 mezi Chotěboří a Českou Bělou. Modernizaci tří extravilánových úseků Chotěboř–Dobkov, Dobkov–Počátky a Počátky – Česká Bělá v délce více než 5 km chce Kraj Vysočina kofinancovat z evropských dotací. „Odhadem mají práce vyjít na více než 50 miliónů korun. Novinkou na této trase bude osazení moderní meteostanicí, jejíž čidla budou on-line poskytovat aktuální data o sjízdnosti komunikace,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Foto: meteohláska na obchvatu Lukavce

Meteostanice bude umístěna u Počátek v blízkosti sjezdu na chotěbořské letiště. „Půjde o osmimetrový stožár s instalací technologií napájených solárními panely. „Poskytovat bude konkrétně data o teplotě, vlhkosti a množství srážek, rychlosti větru, přes čidla na vozovce bude predikovat vznik námrazy a bude osazen i online kamerou. Data bude přenášet do celostátního meteorologického informačního systému. Stejně jako Ředitelství silnic a dálnic budou data využívat i krajští silničáři, a to nejen pro vyhodnocení adekvátnosti zimní údržby,“ popisuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a dopravy Miroslav Houška.

Vedení Krajské správy a údržby silnic Vysočiny vytvořilo koncept možného umístění meteohlásek v regionu a prioritizaci jejich potřeby. Tyto moderní technologie budou součástí většiny dopravních projektů, které bude chtít Kraj Vysočina spolufinancovat z evropských dotací a u nichž bude mít osazení efekt. První krajské meteohlásky už fungují např. u Rokytna nebo na obchvatu Lukavce. Hustou síť meteohlásek v okolí dálnice D1 provozuje i ŘSD.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum