Stromová Eurovize
5. února 2022
Stromová „Eurovize“ začíná. Za Česko bude zpívat lípa
Začíná soutěž Evropský strom roku, ve kterém během února statisíce fanoušků 16 zelených velikánů starého kontinentu vyberou ten nejzajímavější strom. Českou republiku v pořadí 12. ročníku reprezentuje sedmisetletá Zpívající lípa ze Svitavska. Strom, který roste v srdci CHKO Žďárské vrchy, se do celoevropského finále probojoval jako vítěz národního kola v loňském roce. Až do půlnoci 28. února mohou českou lípu spolu s dalšími finalisty lidé podpořit na www.evropskystromroku.cz. Vítěz bude vyhlášen 22. března na konferenci věnované stromům v Bruselu.
- Video https://youtu.be/wl1NythucvU
- Foto finalistů (foto českého zástupce)
- Odkaz na českého kandidáta
V soutěži, kterou do českých i mezinárodních vod rozšířila Nadace Partnerství, se mohutný 12metrový strom objevil už podruhé, svou nominaci proměnil vloni ve vítězství díky podpoře 2635 hlasům. Zda obstojí v mezinárodní konkurenci, kde se počty hlasujících počítají na statisíce, ukáže také kampaň, kterou dneškem odstartovala komunita podporovatelů v obci Telecí, jež obraz lípy dokonce nese ve svém znaku. Prozatím jediné evropské zlato se podařilo získat Chudobínské borovici v kampani 2020, loňská zástupkyně tuzemských barev, Jabloň u Lidmanů, skončila na 7. místě.
„Hned první den hlasování děti oblečené symbolicky v zelených barvách zazpívají našemu stromu, aby mu popřály hodně štěstí v soutěži, a odstartují tak únorovou výzvu s názvem „Lípa zpívá“ na Facebooku. Ten, kdo přijede natočit pod lípu své video s písničkou, může také navštívit lipovou výstavu „Příběhy lípy“ v přilehlém sklípku. Zapojit se lze do výtvarné, literární soutěže „Lípa mýma očima“, připravujeme také soutěžní lipové kvízy a v neposlední řadě krátký film s příběhem našeho stromu, v němž si hlavní roli zahrál Jiří Pavlica,“ podává dlouhý výčet aktivit, které se chystají v Telecím na podporu Zpívající lípy, její majitelka Veronika Dvořáčková. Další z nich je sbírka dětských knih pod korunou lípy, která se uskuteční u příležitosti únorových oslav Mezinárodního dne darování knih a Dne Čechů žijících v zahraničí. Knihy pak poputují k malým českým čtenářům v cizině, pro které je mnohdy kvalitní literatura v rodném jazyce obtížně dostupná.
Lípa velkolistá s přízvisky Lukásova nebo Zpívající, se tyčí do výšky 25 metrů. Ačkoliv je dutá, stále si udržuje vitalitu i původní korunu a kmen, snad i díky 36leté péči lipového „dvorního arboristy“ Martina Němce. Svůj název získala na základě místní pověsti, podle níž se v její dutině ukrýval na konci 17. století místní hospodář, někdy také stařeček či písmák, který v úkrytu stromu přepisoval bibli a žalmy. Náboženské texty totiž byly až do vydání tolerančního patentu nekatolíkům zabavovány. Stařeček si při transkripci prozpěvoval, byl ale hluchý a jeho hlas se nesl do noci tak daleko, že místní začali věřit, že zpívá sám strom.
Z pobělohorského mýtu pak čerpala řada obrozenců i současníků jako Alois Jirásek, Tereza Nováková, František Páral nebo Marie Hrušková. Jiráskova povídka je nejstarší dochovanou písemnou zmínkou o Zpívající lípě. Prozaičtější název stromu odkazuje k rodině Lukásů, kteří přilehlé stavení obývali od začátku 18. století do roku 1915, kdy mužskou rodovou linii přetnula 1. světová válka. V chalupě číslo 102 dnes žije rodina Dvořáčkova, která o lípu pečuje a předává její dědictví dál. Pěstují totiž semenáčky lípy, které jsou vysazovány po celé republice i za hranicemi, například u místní školy, na Vyšehradě nebo v Bristolu.
Anketa Evropský strom roku vznikla v roce 2011 v návaznosti na oblíbenou českou verzi. Do finále evropské soutěže vždy postupují vítězové národních kol. „Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit je. Stromy jsou nezbytnou součástí podmínek pro náš život a důležitým pojítkem mezi minulostí, přítomností a budoucností. Mírní letní vedra, umožňují nám zhluboka se nadechnout a pomáhají tlumit klimatické změny. Proto bychom je měli chránit a náležitě o ně pečovat,“ popisuje Josef Jarý z Nadace Partnerství, který mezinárodní klání koordinuje. Do soutěže se zapojilo již na 1 100 komunit z 16 zemí a více jak 3,3 milionu hlasujících.
Zdroj: Nadace Partnerství - Iniciativa Sázíme budoucnost.