Čapí sezóna začala
14. března 2023
Čapí sezóna začala
Čapí sezóna začala. Zapojte se do sledování hnízd ve vašem okolí.
Čápi bílí v Česku postupně obsazují svá hnízdiště a můžeme očekávat, že blížící se teplé a slunečné počasí jejich přílet ještě urychlí. Jak ukazuje mapa čapích hnízd na www.birdlife.cz/capi, zatím 57 hnízd (údaj ke 13. březnu 10:00) je obsazeno. Kdy čápi obsadí zbývající? Kolik párů přiletí a kolik vyvedou mláďat? Odpovědi na tyto otázky zjišťuje Česká společnost ornitologická (ČSO) s pomocí veřejnosti.
FOTO: Čapí pár na hnízdě postaveném na komíně, autorka Ludmila Korešová
„V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Sledování čápů je velmi oblíbené, lidem přináší radost a jejich pozorování není náročné,“ uvádí Gabriela Dobruská, která v ČSO koordinuje program Čapí hnízda. Do programu se může zapojit úplně každý – od rodin s dětmi přes školní kolektivy až po seniory.
Zadat pozorování čápů na hnízdě >>> http://www.birdlife.cz/capi/
Ornitologové věří, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. I když někteří čápi již přilétli (pravděpodobně jedinci zimující ve střední nebo jižní Evropě), většina se začne objevovat v následujících slunečných dnech. Právě ty budou klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů. „Sledujte hnízda ve svém okolí a svá pozorování zadejte na www.birdlife.cz/capi. I když tam čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a uveďte „čáp nepozorován“. Jen tak budeme vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na něm ještě nebyl,“ doplňuje Dobruská. Čím více hnízd se podaří zkontrolovat, tím přesnější údaje o příletu čápů ornitologové získají.
FOTO: Provázky na hnízdě jsou velké nebezpečí
Vysbírejte okolí hnízda od provázků, vlasců a dalších nebezpečných odpadků, prosím
Čápi po příletu každý rok své hnízdo dostavují. K tomu používají materiál, který nejsnadněji seberou a dopraví do hnízda. Tím jsou i lehké a tvárné plastové odpadky, které ale představují velké nebezpečí. „Mláďata se do provázku snadno zamotají, může dojít k vážným zraněním vedoucím až k smrti mláďat,“ vysvětluje Dobruská. Přitom je snadné tomu předejít. Stačí místa, kde čápy pozorujete při sběru potravy nebo kam létají pro stavební materiál na hnízda, vyčistit od lidských odpadků, zvláště plastových provázků a vlasců.
FOTO: Čápě si na hnízdě omotalo kolem nohy provázek tak pevně, že došlo k nekróze a ztrátě nohy, autorka Gabriela Dobruská
Čápi u vás nejsou a rádi byste se těšili z jejich blízkosti?
Rozhlédněte se nejdříve, jak vypadá krajina v okolí. Pokud v ní čápi nenajdou dostatek potravy, nemá smysl uvažovat o hnízdní podložce. Těch prázdných je v naší krajině dost. Co chybí, jsou mokřady a zdravá pestrá krajina. Tu čápi potřebují, tam je potřeba začít.
FOTO: Pestrá krajina s loukami a mokřady jsou pro čápy dokonalé loviště, pravidelně loví i v ptačím parku ČSO Josefovské louky
Zdroj: Česká společnost ornitologická.