Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistČASTROV: Zámek

27. února 2022

ČASTROV: Zámek

Od středověku stávala v Častrově tvrz. V roce 1711 zakoupil Častrov hrabě Jindřich Daun, který si zde zřídil malé panství a začal s přestavbou tvrze na barokní zámek.

Roku 1829 kupuje od hraběnky Reyové častrovské panství a celou Kamenici bankéř z Vídně Jan Jindřich Geymüller. Roku 1835 ho předal panství synovi Jakubu Rudolfovi. Za jeho vrchnosti byl roku 1862 (zdroj obec Častrov) zbourán častrovský zámek.

Obraz zámku v Častrově

V "Soupisu památek okres Pelhřimovský" je uveden rok zboření zámku - 1866:

Text: "Ve farní zahradě v besídce na stěně namalován zámek barokních tvarů, který byl v r. 1866 rozbořen. Bývala to tvrz, po které již stopy není vyjma zeď ohradní, nyní zeď zahradní tvořící".

Zmiňovaná besídka - altán ve farní zahradě, popis na webu Národní památkový ústav - původní evidenční list památky:

Osmiboký zděný altán s 3 stlačeně zasklenýmo okny a stejně zaskleným vstupem. Plochostropý. Šindelová střecha, nízký 8 boký jehlan. Uvnitř nástěnné malby soudobé, představující: bývalý zámek v Částrově (zbořený - proto vzácný doklad), hájovna Barborka (dnes vypadá jinak), krajina k Pelci (dnes také jiný stav), krajina k Drážďanům (dnes jiný stav).

Altán byl zapsán do státního seznamu kulturních památek ze dne 31. prosince 1963. Novější zdroje již tento altán neuvádějí.

Zdroje:

Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Pelhřimovském, napsal profesor Josef Soukup. Praha 1903.

Národní památkový ústav.

Obec Častrov.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum