MUZEUM JIHLAVA: 20 let oddělení archeologie
20. dubna 2025
MUZEUM JIHLAVA: 20 let oddělení archeologie
Muzeum Vysočiny Jihlava letos slaví! Připomíná si 130 let od svého vzniku a 20 let existence oddělení archeologie.
„První muzeum v Jihlavě bylo otevřeno před 130 lety. Přesně 23. června 1895. Dalším důležitým výročím je 20 let působnosti archeologického oddělení v rámci jihlavského muzea. Při této příležitosti připravilo muzeum výstavu Muzeum ve městě – město v muzeu,“ připomněl radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Miloš Hrůza s tím, že za návštěvu stojí i nedávno renovované muzejní expozice.
Až do 29. června 2025 je v prostorách Muzejní půdy k vidění výstava představující návštěvníkům propojení muzea a města v celé jeho historii. Události ve městě se propisovaly do dění v muzeu a naopak muzeum na ně dokázalo reagovat a navíc je zachytit pro budoucnost. Výstava přibližuje nejenom významné osobnosti, chronologicky řazené regionální události a přitažlivé sbírkové předměty, ale i každodenní muzejní činnosti. Proto zde nechybí ani krabice od banánů. Doporučujeme přečíst si pojednání Fascinující banánovka, které je zavěšené hned nad nimi. Na první pohled dávná historie se může v rámci výstavy jevit jako nedávná. Věděli byste, že první supermarket v Československu byl otevřen právě v Jihlavě? Byla to Mana na sídlišti Březinky v roce 1991. A schválně, tipněte si, kdy bylo otevřeno nákupní centrum City park? Rok otevření si přijďte ověřit přímo na výstavu.
A protože samostatné archeologické oddělení při muzeu vzniklo 1. července 2005, je část výstavy věnována rovněž zdejší archeologii, která letos slaví kulatiny. Připomenuty jsou její důležité osobnosti a zajímavé archeologické lokality, na kterých probíhal výzkum primárně v rámci Kraje Vysočina – např. Jihlava, Třebíč, Jemnice, Mohelno, Batelov, Třešť, Hrotovice, Náměšť nad Oslavou, Telč, hrad Roštejn, zřícenina hradu Štamberk, hrad Kámen, Nová Říše či Jaroměřice nad Rokytnou. Od roku 2007 do konce roku 2024 je evidováno 1264 přírůstkových čísel, která jsou přidělována jednotlivým lokalitám. Archeologická podsbírka obsahovala ke konci loňského roku celkem 324 908 ks sbírkových předmětů.
Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.
Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.